Tenké a savé osušky

Naše osušky sú tzv. peshtemaly. Pochádzajú tradične z Turecka , sú veľmi tenké a perfektne nasiakavé. Bavlnené vlákna sú dlhšie ako v bežnej látke rovnakej hrúbky, použitím sa zväčšia a tak pekne nasiakávajú.

Turecké osušky vznikli v 17. storočí v meste Bursa. Majú rôzne názvy ako peshtemal, fouta, hammam osuška. Vraj sú turecké osušky vôbec prvými osuškami, ktoré boli vynájdené.

Peshtemaly sa pôvodne po stáročia využívali v tradičných tureckých kúpeľoch. Dámy aj páni dostali pri vstupe do kúpeľov peshtemal a mydlo. Do peshtemalu sa vedeli pekne zavinúť a neobmedzoval ich nijak v pohybe, keďže materiál bol vždy tenký.

Tajomstvo nasiakavosti našich osušiek spočíva v jedinečnosti kvalitnej tureckej bavlny. Kvalitná turecká bavlna má veľmi dlhé vlákna a čím viac sa tieto vlákna = osušky používajú, tým viac vlákna zjemnejú a zmäknú a to má za následok, že osuška sa stane veľmi nasiakavá.

Osuška z radu BORE – šedá

Osušky BORE sú vyrobené zo 100% bavlny, tak ako sa tradične vyrábali všetky peshtamely. Dnes už nájdeme aj materiály miešané s bambusom či ľanom. Práve mix bambus a bavlna nájdete v našom rade ATALIE. Tradične boli osušky po stáročia tkané ručne a líšili sa farebne a vzorovo od dediny k dedine.

Viete, že osušky sa dajú použiť na veľa spôsobov?

 • osuška po kúpaní doma či vonku
  môžete sa do nej zabaliť na pláži, či pri bazéne a vytvoriť si tak pareo
  ideálna na cesty, keďže nezaberie veľa miesta a dá sa multifunkčne využiť
 • niekto využíva ako veľký hrubý šál
 • obrus
 • deka / prehoz na posteľ
 • pikniková deka
 • ľahká prikrývka na teplé letné noci
  Fantázii sa medze nekladú.

O osuškách sme tu už čo to napísali, ale ešte by sme rady zhrnuli výhody našich osušiek voči tým klasickým z froté materiálu.

 • sú tenšie a tým pádom zaberajú menej miesta (aj pri cestovaní)
 • rýchlejšie vyschnú
 • multifunkčné využitie ako osuška, deka, šatka či prehoz na pláž
 • čím viac sa perú, tým viac sú jemnejšie a nasiakavejšie
  ľahko z nich vyprášite piesok a nenesiete si ho tým pádom domov

Často dostávam otázku či už na trhoch, kde osobne predávam, alebo prostredníctvom emailu, ako sa starať a prať naše bekvam osušky. Nebojte sa, nie je to nič komplikované či náročné.

Pred prvým použitím je nutné osušku vyprať, aby sa stala nasiakavou. Namiesto prania v práčke môžete osušku namočiť na noc do vedra s vodou.
Používajte prací program na jemnú bielizeň (delicates / gentle cycle). Vyhýbajte sa aviváži, keďže môže poškodiť vlákna.
Tým, že sú osušky veľmi tenké, tak aj veľmi rýchlo vyschnú na čistom vzduchu.

Z rovnakého materiálu sú ušité aj naše pončá

Jedna vec na ktorú upozorňujem zákazníčky je, že strapce na našich osuškách či pončách sú ručne zapletané a tak sa môže stať, že sa pri praní v práčke rozpletú. Tu je jednoduchý návod ako si strapce opäť zapliesť.

A čo najviac oceňujú na BEKVÅM osuškách naši zákazníci?

Tereza: „Osušku využívam aj ako šatku, deku a nech som na cestách kdekoľvek, ak zatúžim po domove, stačí mi sa do nej zabaliť alebo len prestrieť cez posteľ a cítim sa doma.”

Stanislava: „Mäkučká osuška v krásnej zemitej farbe.”

Erika: „Osuška je nádherná, kvalitná. Najviac ma ale dostalo to krásne balenie. WAU určite som nenakupovala naposledy.”

Kristína: „Dokonalý materiál, perfektné na dovolenky s deckami. Parádny uterák, aj deka na pláž.”

Fotky: Matej Kmeť Photography

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.