Plavky vyrobené zo starých rybárskych sieti

Plavky vyrobené zo starých rybárskych sieti

Cesta k eko plavkám

Keď som zakladala značku BEKVÅM, tak to bolo s cieľom tvoriť produkty, ktoré budú ohľaduplné k životnému prostrediu a nie sú ešte na slovenskom trhu. Chýbali mi jednoduché pončá po kúpaní pre deti. Moje deti ich veľmi radi nosili, ale jediné, ktoré sme mali doma, boli s obrázkami, resp. z froté materiálu, takže nasiaknuté vodou boli ťažké a nepraktické. Začala som hľadať ideálneho výrobcu, išla som na veľtrh do Paríža, objednala hromadu vzoriek, až sa mi po istej dobe podarilo nájsť vhodného dodávateľa.
Prvú sezónu BEKVÅM začal neskôr ako bolo v pláne a prvotný ideálny plán bol pridať k pončám aj detské jednoduché plavky v minimalistickom dizajne. Musela som však uznať, že sa nie vždy dá všetko robiť naraz a tak projekt plavky musel počkať v šuplíku.

Detské pončo ATALIE

Ekologické plavky: Látka ECONYL® – vyrobená z odpadu

Zhruba od jesene 2018 som začala hľadať vhodnú látku – plavkovinu na detské plavky. Mala som jasné kritérium a to, že látka by mala byť vyrobená z recyklovaných vlákien. Našťastie som takú našla. Vyrába sa v Taliansku. Látka je vyrobená z vlákien ECONYL®, ktoré sa vyrábajú z veľkej časti zo starých rybárskych sietí, ktoré dobrovoľní potápači vylovia z morí a oceánov.

V roku 2011 uviedla talianska firma Aquanyl svoj unikátny vynález a to ECONYL® regenerovaný proces, ktorý namiesto ropy na produkciu nylónu využíva starý nylón. Momentálne sme v štádiu, že konzumujeme 1,7-násobok celej svetovej kapacity a väčšina produktov má krátku životnosť, resp. sa nedá recyklovať. 60 % nášho ekosystému je už zničeného. Štúdie poukazujú na to, že od roku 1970 sme ako ľudstvo vykynožili 60 % zvierat na našej planéte. Tieto čísla sú len dôkazom toho, o čom sa v posledných rokoch konečne aj aktívne diskutuje na Slovensku. Preto prišiel čas vrátiť našej planéte to, čo sme jej celé roky brali. Mala by prísť zmena a obnova. To, čo bolo pokazené, vyčerpané alebo zničené, musí byť obnovené. Nejde ani tak o to robiť menej zla našej planéte a ekosystému, ale prispieť k tomu, aby sa vybudoval silnejší a zdravší ekosystém.
V rámci výrobného procesu ECONYL® sa pomocou chemickej regenerácie nylónový odpad, ako sú staré rybárske siete alebo staré koberce, zmení späť na surový materiál nylón. Vďaka tomuto procesu sa čierna obrovská rybárska sieť alebo červený koberec spracuje na transparentné vlákno, z ktorého sa následne vyrába napríklad aj látka, z ktorej šijeme plavky.

Vylovené rybárske siete z ktorých sa vyrába vlákno ECONYL®. Následne sa z vlákna vyrobí látka – plavkovina a z nej šijeme detké plavky bekvåm.

Staré rybárske siete ležia na dne morí, niekoľké aj desiatky rokov, dostali sa tam napríklad počas búrky na mori. Dobrovoľní potápači takéto siete hľadajú, zachránia z nich všetky živé morské živočíchy a následne siete vytiahnu do lodí a pošlú do továrne v Slovinsku, kde sa sieť spracuje na jemné regenerované vlákno ECONYL®. Ďalší odpad, ktorý sa pri procese využíva: staré koberce, textilný odpad (zvyšky z výroby), plastové komponenty.
FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) a UNEP (Program OSN pre životné prostredie) odhadujú, že takýchto opustených sietí pláva v našich moriach zhruba 640 000 ton. V Európe skončí v skládkach ročne 1,6 miliónov ton starých kobercov, v USA skoro 2 tony!

Staré koberce, ktoré ak by neboli spracované vo vlákno ECONYL®, skončili by na skládke.

Podľa štúdií, až 46 % obsahu „Veľkého pacifického koša“ – obrovského plávajúceho ostrova odpadkov nachádzajúceho sa v Tichom oceáne, ktorý tvoria hlavne plasty (po anglicky „Great Pacific Garbage Patch“), tvoria plávajúce opustené rybárske siete, čo predstavuje 79 ton rybárskych sietí. Horšie je, že veľa týchto sietí či plastového odpadu klesá na dno a potom už je v niektorých prípadoch veľmi ťažké, ba priam až nemožné, tento odpad vytiahnuť z oceánov. 1/3 zo všetkých plastov v našich moriach a oceánoch na celom svete sú staré opustené rybárske siete. Tieto opustené siete sú smrteľné pasce pre morských živočíchov. Problém opustených rybárskych sietí má štyri hlavné aspekty. Po prvé, sa do opustených sietí chytia živočíchy a tým sa znižuje objem morských živočíchov, ktorý by mohli napr. rybári vyloviť. Po druhé, plávajúce siete, alebo aj také, ktoré klesli na dno, predstavujú smrteľné nebezpečenstvo pre veľkých morských živočíchov, ako sú korytnačky, delfíny, veľryby alebo vtáky. Každý rok sú zranené či umrú milióny morských živočíchov v dôsledku zachytenia sa do opustených rybárskych sietí. Po tretie, malé prímorské komunity bojujú s efektmi opustených sietí, ktoré ich lodiam spôsobujú problémy, keďže sa im zapletajú do sietí, a zároveň sa im znižuje objem vylovených rýb či morských plodov, keďže tie hynú v sieťach. Posledný aspekt bude viditeľný až časom. Takéto opustené siete môžu zostať vo vodách až 500 rokov a rok po roku sa začnú rozkladať a tak vypúšťať mikroplasty do vody a tie klesajú na dno morí.

Rybárske siete v moriach zabíjajú ročne množstvo morských živočíchov.

Pri výrobe 10000 ton ECONYL® sa ušetrí 70000 barelov ropy a 57100 ton CO2 emisií, voči výrobe 10000 ton bežného nylónu.

Bekvåm detské plavky

Preto som veľmi šťastná, že aj keď som projekt detských plaviek musela na istý čas odložiť do šuplíka, prišiel čas aby sa projekt zrealizoval a to tak ako som si to pomaly ani nevysnívala. Látka, ktorú používame je veľmi ekologická, chránime a pomáhame čistiť naše moria, nevytvárame nový odpad (ale využívame ten, ktorý už bol vyprodukovaný). Okrem veľkého ekologického benefitu má ale látka a tým pádom aj plavky aj tieto ďalšie vlastnosti: chránia proti UV žiareniu, sú odolné voči opaľovacím olejom a krémom, dokonale sadnú a sú extra pohodlné, majú vysokú odolnosť voči chlóru a sú extra jemné. Všetky plavky šijeme lokálne a tak podporujeme krajčírske remeslo na Slovensku.

Detské plavky


Pri balení plaviek sme veľmi dlho rozmýšlali ako by sme ich zmysluplne a zároveň pekne zabalili. Na pomoc som si zavolala talentovanú graficku dizajnérku Zuzku Smolkovú a spolu sme vymysleli koncept bavlneného vrecúška ušitého zo 100% bio bavlny a potlačené krásnou ilustráciou, ktorú nám namieru pripravila Zuzka. Všimnite si, že symbol rybárskej sieťky sa objaví symbolicky aj tu.

Plavky balíme do látkového vrecúška, ušitého zo 100%-nej bio bavlny.

Môj prvý blog si dovolím ukončiť citátom Matky Terezy: “Všetko čo robíme, je kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tak by nám tá kvapka chýbala.”

Martina

Zdroje: www.econyl.com
www.healthyseas.com

Fotky: Hector Cardenosa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.